Ako čo najlepšie vychádzať s realitným maklérom

Realitný maklérPrevažná väčšina realitných transakcií sa realizuje v prítomnosti realitného makléra, preto je pre vás ako kupujúceho dôležité vedieť, s čím môžete počítať a čo od makléra alebo realitnej kancelárie naopak nemôžete očakávať.

Prvým základným poznaním, ktoré treba nadobudnúť, je, že realitný maklér alebo kancelária, ktorá predáva na základe zmluvy s majiteľom nehnuteľnosti, je jeho agentom. I keď poskytuje službu aj kupujúcemu, zastupuje záujmy majiteľa. Znamená to, že kupujúcemu má poskytnúť úplné a pravdivé informácie o nehnuteľnosti a zabezpečiť v medziach zákona bezpečný prevod vlastníctva nehnuteľnosti. No nie je povinnosťou makléra predávajúceho, aby vám podal prípadné negatívne informácie, ktoré by mohli jeho klienta alebo nehnuteľnosť nejako znevýhodniť.

Je preto načase i na Slovensku začať hovoriť o maklérovi kupujúceho. U nás je táto služba zatiaľ v plienkach. No napríklad v napríklad v USA má svojho agenta takmer 90 percent kupujúcich. Je len otázkou času, kedy sa tento trend dostane aj k nám. Dôvodom je častá nespokojnosť kupujúcich po procese kúpy.

Možno až štyria z piatich kupujúcich cítia po kúpe pochybnosti. Vo výbere je totiž toľko pre bežného človeka neznámych premenných, že chyby sú prirodzené. A práve tomu predchádza realitný arbiter, ktorého služby si platí kupujúci. Môže vykonávať úplný prieskum trhu a vytipovanie nehnuteľností, selekciu nehnuteľností, zastúpenie pri rokovaní s majiteľom, obhajovanie záujmov a ochranu rizík pri príprave kúpnej zmluvy. Najpodstatnejšou úlohou makléra kupujúceho je ale práca s psychológiou. Musí odhaliť skutočné motívy a preferencie kupujúceho.

Ak sa i napriek tomu rozhodnete vydať do realitných vôd sami, bez sprievodcu, dodržujte niekoľko pravidiel. Najprv si treba overiť, či maklér zastupuje majiteľa na základe zmluvy alebo nie. Stáva sa totiž, že realitné kancelárie predávajú nehnuteľnosť majiteľa bez jeho vedomia, zatiaľ čo on ju predáva súkromne. Ak vám dá maklér vyhýbavú odpoveď, viete na čom ste. Dôležité je i to, či je zmluva medzi nimi exkluzívna alebo nie. V prípade že áno, máte istotu, že každý iný potenciálny záujemca musí konať prostredníctvom tohto makléra.

Môže sa stať, že vám oslovený realitný maklér ponúkne v záujme uspokojenia vášho dopytu aj nehnuteľnosti, ktoré sú z ponuky iných realitných kancelárií. Na tom nie je nič zlé, práve naopak. Takýto maklér pre vás v podstate robí službu agenta kupujúceho. No treba si dať pozor na prípady, keď odmena makléra bez upozornenia kupujúceho navýši kúpnu cenu. Keď sa to dozviete až pri podpise zmluvy, môžete sa cítiť podvedený. Na transakciu to potom, i napriek úvodnej aktivite makléra, vrhá zlé svetlo.

Realitní makléri sú tiež len ľudia a nie sú motivovaní iba výškou svojej provízie, ale aj tým, ako sa im s vami pracuje. Pokúste sa preto získať si makléra na svoju stranu.

Tu je niekoľko rád, ako to urobiť.

1. Nebuďte arogantní, neprejavujte dešpekt voči jeho profesii a netvárte sa, že rozumiete lepšie jeho práci.

2. Buďte úprimní vo svojich finančných možnostiach a flexibilní vo svojich kritériách.

3. Odpovedajte na e-maily a telefonáty, nevyhýbajte sa obhliadkam a vždy poskytujte úprimnú spätnú reakciu na nehnuteľnosť – toto je pravdepodobne tá najdôležitejšia rada.

4. Choďte s maklérom aj na obhliadky nehnuteľností, ktoré nie sú presne podľa vášho zadania. Nie preto, aby ste mu spravili radosť, ale aby ste si rozšírili predstavy o variabilnosti riešení nehnuteľností, prípadne upravili kritériá.

5. Konzultujte s maklérom aj nehnuteľnosti, na ktoré ste narazili vlastným hľadaním. Ak si makléra sami platíte ako poradcu, povie vám na ne úprimný názor a pomôže vám rozhodnúť sa.

Vždy pamätajte na to, že realitní makléri, podobne ako ostatní, pracujú radšej pre ľudí, s ktorými si rozumejú a cítia sa príjemne. Skúste si teda predstaviť, že by sa váš maklér stal vaším priateľom a vy by ste tým získali poradcu vo veľmi dôležitej životnej otázke. Nielen na dnes, ale aj do budúcnosti.