Ako urobiť z kúpy nehnuteľnosti investíciu

Real-Estate-Investment-300x200Výber nehnuteľnosti je vždy o kombinácii viacerých kritérií. Najdôležitejším sitom je rozpočet, lokalita a  počet izieb. Nasleduje dispozícia a technický stav nehnuteľnosti, no nemej dôležitý je investičný potenciál nehnuteľnosti. Hovorí o tom, koľko by ste mohli na nehnuteľnosti zarobiť, ak ju v budúcnosti predáte.

Tento motív nie je prvoradý pre tých, ktorí kupujú s cieľom bývať. No reality sú i vhodným investičným aktívom. Na takéto rozhodnutie však treba mať veľa skúseností, ktoré bežný kupujúci získa len ťažko.

Investičný potenciál stavby alebo pozemku určujú: kapitálová náročnosť, likvidita, potenciál na kapitálový rast a potenciálny výnos z nájmu.

Kapitálová náročnosť hovorí o tom, koľko financií  musíte do nehnuteľnosti vložiť, či už v podobe nadobúdacej ceny alebo prípadnej rekonštrukcie. Ak investujete vlastné peniaze môžete si dovoliť kalkulovať s nižším ziskom, pretože sú lacnejšie ako úver z banky. Stratená príležitosť vo forme úrokov na bankových vkladoch, je vždy lacnejšia ako úroky z hypotéky.

Likvidita hovorí o tom, ako rýchlo dokážete nehnuteľnosť zmeniť na peniaze, teda predať. Ovplyvňuje to vašu manévrovateľnosť, v prípade, že sa rozhodnete nehnuteľnosť predať a dostať sa k vašim peniazom. Väčšie, neštandardne riešené, prípadne drahšie nehnuteľnosti alebo nachádzajúce sa v menej vybavených alebo problematických lokalitách sú menej likvidné.

Najdôležitejším parametrom investičného potenciálu je kapitálový rast. Je to odpoveď na otázku, o koľko vzrastie cena zakúpenej nehnuteľnosti za obdobie, ktoré ju budete vlastniť. Táto otázka je zásadná a je zdrojom buď veľkej satisfakcie alebo dôvod bezsenných nocí.

Kto nevlastní povestnú krištáľovú guľu so spoľahlivou informáciou o vývoji cien, bude sa musieť spoľahnúť na intuíciu, čo neodporúčam, alebo využije predošlú skúsenosť – lepší prípad. V podstate pri investičnom rozhodnutí treba urobiť dve základné rozhodnutia, kedy kúpiť a ktorú nehnuteľnosť konkrétne vybrať. Prvé určuje stav realitného trhu a jeho vyhliadky a druhé, dobrý prehľad v biznise.

Posledným parametrom je potenciálny výnos z nájmu. Ide  o veľmi zaujímavý parameter, ktorý zabezpečí rentu s dlhodobo uložených prostriedkov.

Zhodnotenie investičného potenciálu nehnuteľnosti a teda odpovede na všetky vyššie uvedené otázky je náročné a vyžaduje si značnú odbornú skúsenosť. Odporúčam preto obrátiť sa vždy na realitného profesionála. Je vždy príjemným bonusom, keď sa po čase rozhodnete nehnuteľnosť predať, a okrem dovtedajšieho príjemného bývania, získate z predaja viac ako ste vložili.