Dámy a páni, predstavujeme vám Open House

Open-House-300x165Nehnuteľnosti sa na Slovensku bežne predávajú niekoľko mesiacov, alebo dokonca aj rokov. V USA to však často môže byť záležitosťou jedného víkendového popoludnia. Rozdiel je v spôsobe predaja cez takzvaný „Open House“.  

 

Zatiaľ čo dnes stojí majiteľa, či makléra, značné úsilie a čas realizovať veľký počet individuálnych obhliadok, predaj cez Open House predstavuje skoncentrovanie všetkých obhliadok do troch, štyroch hodín v rámci jedného dňa. Výsledkom býva niekoľko vážnych záujemcov a  realitná transakcia uzavretá do niekoľkých hodín.

 

Poznáme to z televíznych relácií o predaji realít. Maklér avizuje dlhše vopred, že nehnuteľnosť bude prístupná na prezretie. Nie však predtým a ani potom. Open House je tak jedinou príležitosťou, ako získať informácie a prezrieť si byt alebo dom, o ktorý má kupujúci záujem.

 

„V zahraničí sa táto metóda používa bežne, no u nás je to pre väčšinu neznámy a zatiaľ vôbec nepoužívaný spôsob predaja,“ hovorí riaditeľ realitnej kancelárie Riešime bývanie a viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Čapo.

Riešime bývanie je prvou realitnou kanceláriou na Slovensku, ktorá takto začína ponúkať nehnuteľnosti na predaj. Je to ďalšia novinka tejto inovatívnej kancelárie.

 

Na úvod boli vybrané tri byty – každý špecifický niektorou svojou unikátnou vlastnosťou. Ponúka sa tak napríklad byt v starom meste celý prerobený v barokovom štýle, ďalej je to nadštandardná dizajnérom zariadená nehnuteľnosť v novostavbe Nová Mýtna a na tretím jecenovo dostupný byt v projekte v Podunajských Biskupiciach.

 

„Open House je vhodná forma predaja najmä pre byty a domy, ktoré sú niečím špecifické. Je teda potrebné ich vidieť, aby sa záujemca mohol kvalifikovane rozhodnúť,“ hovorí M. Čapo. Či už ide o unikátnosť vybavenia, štýlu alebo lokality. Pre predávajúceho to na druhej strane predstavuje jedinečnú príležitosť ako zaujať. „Dôležitou črtou Open House je veľmi atraktívna ponuková cena,“ dodáva M. Čapo.

 

Vybrané tri byty sú testovaním, ako kupujúci na Slovensku príjmu takúto ponuku. Každý, kto si vopred dohodne účasť na Open House, dostane ako pozornosť od realitky publikáciu Kupujeme/predávame nehnuteľnosť, ktorej autorom je M. Čapo. Samozrejmosťou je občerstvenie na mieste.

 

„V zahraničí je bežné, že záujemcovia o bývanie majú víkendový program zostavený z účasti na viacerých takýchto obhliadkach. Som zvedavý aká bude reakcia Slovákov,“ dodáva M. Čapo.