Držte pri obhliadke nehnuteľnosti svoje emócie na uzde

shutterstock_197334059Aby mala obhliadka nehnuteľnosti zmysel, nemala by byť len realitným turizmom. Keď si už zariadite čas, dohodnete obhliadku a prídete na miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, mali by ste z obhliadky vyťažiť čo najviac.

Veľká časť kupujúcich si skôr letmo, často len od dverí, prezrie nehnuteľnosť a  pasívne počúva výklad makléra, či majiteľa. Takáto obhliadka je doslova premárnený čas. Ak predpokladáme, že ste si obhliadku nehnuteľnosti vybrali na základe vašich kritérií, je na mieste, aby ste ju dôkladne prezreli nezávisle od vášho „prvého dojmu“.Bohužiaľ, je stále veľa nehnuteľností a ich majiteľov, ktorí si neuvedomujú význam prvého dojmu  pri obhliadkach, a tak nehnuteľnosti, ktoré vás nadchnú už pri vstupe do dverí, býva pomenej. Dajte vašej nehnuteľnosti počas obhliadky  šancu a potlačte aspoň na okamih svoje emócie.
Ak ste narazili na skúseného realitného makléra, ktorý nehnuteľnosť dobre pozná, prevedie vás jednotlivými miestnosťami a upozorní na všetko, čo by pre vás ako budúceho majiteľa mohlo byť zaujímavé. Nenechajte sa však tlačiť do rýchlej obhliadky. Ak aj necháte makléra viesť obhliadku, pristavte sa v každej miestnosti a dôkladne si pozrite každý, nielen maklérom okomentovaný, detail. Toto platí osobitne v prípade, že obhliadku realizuje sám majiteľ alebo maklér s dobrou znalosťou nehnuteľnosti.Mali by ste dostať výklad o základných parametroch nehnuteľnosti, ako sú výmera, orientácia, vek rekonštrukcie a podobne. Po absolvovaní  kompletnej  vizuálnej  obhliadky  je vhodné zrekapitulovať si fakty a doplniť informácie otázkami na majiteľa či makléra.

Cieľom tejto časti je dozvedieť sa všetko, čo nebolo na prvý pohľad zjavné z výkladu, prípadne si doplniť, či overiť fakty, ktoré ste sa dozvedeli. Témou by tak mala byť pivnica a komora, garáž alebo iné možnosti parkovania, alebo informácie o najbližších susedoch. Podstatná je i informácia o výške a štruktúre prevádzkových nákladov. Dôležitou časťou je predstava majiteľa o priebehu realitnej transakcie: ako rýchlo je schopný nehnuteľnosť vypratať, aké spôsoby financovania bude akceptovať.
Obhliadka je prvou príležitosťou fyzického kontaktu s nehnuteľnosťou. Ako často hovorím: kým otázka rozhodovania o financovaní je racionálnou záležitosťou, výber nehnuteľnosti riadia naše emócie. Buďte si toho vedomí, a preto držte pocity pokiaľ možno na uzde. Nedajte sa odradiť kozmetickými chybami, ktoré možno ľahko odstrániť, a na druhej strane sa nenechajte nadchnúť len vkusne zariadeným interiérom, pri vážnejších technických nedostatkoch nehnuteľnosti.