Neverte cenám nehnuteľností uvedených na internete

shutterstock_109142033Pri predaji nehnuteľností je najdôležitejším rozhodnutím ovplyvňujúcim priebeh predaja je stanovenie ponukovej ceny. Všetky ostatné nástroje marketingového mixu majú len doplňujúci charakter, správne stanovenie ponukovej ceny je kľúčové. Ako teda postupovať?

Bežný postup väčšiny ponúkajúcich je návšteva realitných portálov na internete, kde sa pokúšajú zistiť aktuálnu cenu porovnateľných nehnuteľností. Musím ale upozorniť, že na inzeráty predstavujú len nepredané nehnuteľnosti. Nedá sa určiť, ktorá ponuka je ako aktuálna, ani to ktorá za akú cenu boli predchádzajúce ponuky zrealizované. Navyše internet je plný duplicitných, neúplných a neaktuálnych inzerátov, z ktorých niektoré dokážete vytriediť, ale iné budú skresľovať váš obraz o trhu.

Ak teda použijete internet mali by ste sa pridŕžať týchto pravidiel:

1. Nahliadajte na ponuky ako kupujúci záujemca. To, čo vidíte na webe je presne to, čo uvidí aj kupujúci. Vstúpte na chvíľu do jeho topánok a pokúste sa nájsť najlepšiu nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu. Vylúčte ponuky bez fotografií či s neúplnými popismi, identifikujte duplicitné zobrazenia tej istej nehnuteľnosti.

2. Majte na pamäti pravidlo substitúcie. Kupujúci chce čo najlepšiu nehnuteľnosť v čo najlepšej lokalite za čo najlepšiu cenu. Ak existujú dve nehnuteľnosti s rovnakou cenou, vyberie si tú, ktorá má lepšie parametre. Ak nájde dve nehnuteľnosti so zhodnými parametrami, vyberie si lacnejšiu. Pamätajte, že svoje rozhodnutie robí každý kupujúci vzhľadom k alternatíve.

3. Rozšírte kritériá na porovnanie nehnuteľností. Okrem užšej konkurencie, čo sú porovnateľné nehnuteľnosti na danej ulici, či štvrti rysujúce predstavu o cenovom maxime, si pozrite aj širšiu konkurenciu. Porovnateľné nehnuteľnosti v celej lokalite, čo vám pomôže stanoviť cenové minimum

Ani najdôkladnejší prieskum inzerátov nehnuteľností na internete vám ale neposkytne celkovú informáciu. Bude vám totiž chýbať skúsenosť. Tento element môže do procesu predaja vniesť iba realitný profesionál a aj to iba ten, ktorý v danej lokalite realizoval v poslednom období predaj podobnej nehnuteľnosti. Realitný maklér vám poskytne úvodný odhad ceny, prípadne vypracuje konkurenčnú analýzu ceny vašej nehnuteľnosti a z nej vyplývajúce cenové stratégie.