Nová služba na trhu s nehnuteľnosťami – Arbiter

RB arbiter webNa slovenský realitný trh sa v týchto dňoch dostáva nový produkt, ktorý môže zmeniť tvár realitného biznisu. Realitná kancelária Riešime bývanie prichádza s novou službou Realitný arbiter. Kupujúci vďaka nej budú mať svojho makléra, ktorý bude protiváhou makléra predávajúceho. Oproti doterajším pokusom sa líši Realitný arbiter plnohodnotnou službou motivovanou províziou od kupujúceho.

„Dozrel čas na to, aby mal i kupujúci na svojej strane realitného profesionála, ktorý bude hľadieť na jeho záujmy,“ hovorí riaditeľ kancelárie Riešime bývanie Martin Čapo. Vysvetľuje, že hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že maklér predávajúceho dbá i o kupujúcich, nie je to tak. Jeho prvoradým záujmom je predať, teda uspokojiť majiteľa nehnuteľnosti. Keď chce byť kupujúci rovnocenným partnerom, musí preto i on mať v realitnej transakcii svojho advokáta.

Na Slovensku je táto služba zatiaľ v plienkach. Hoci vo svete má svojho makléra zhruba tretina kupujúcich, na Slovensku išlo doteraz len o ojedinelé a čiastkové pokusy. Niektorí makléri sa síce podujmú, že nájdu kupujúcemu vhodnú nehnuteľnosť, no v skutočnosti ponúkajú len také, pri ktorých majú dohodnutú províziu od predávajúcich. Ich výber teda nie je objektívny a nezodpovedá požiadavkám kupujúcich.

Rozdiel medzi takýmito čiastkovými pokusmi a službou realitný Arbiter je v procese služby. Arbiter začína svoju prácu osobnostným profilom kupujúceho. „Často sú sami klienti prekvapení, keď odhalia, aké sú ich skutočné motívy a priority pri hľadaní bývania,“ hovorí M. Čapo. Proces ďalej pokračuje odborným sprevádzaním počas obhliadok, pri výbere a rozhodovaní. „Na konci chceme mať spokojného zákazníka, ktorý posunie referenciu na nás ďalej,“ hovorí M. Čapo.

Podľa jeho skúseností sú dnes až štyria z piatich kupujúcich následne po kúpe na pochybách, či si skutočne vybrali tú správnu nehnuteľnosť. Do výberu totiž vstupuje toľko premenných, že človek bez skúseností to sám zvládne len veľmi ťažko.

Služba bude fungovať podobne ako rovnomenný poradca v televíznej show Nové bývanie. Martin Čapo tam sedem rokov radil kupujúcim pri výbere a hodnotení nehnuteľností. „Každý, kto videl aspoň jeden diel tejto relácie, má už aspoň rámcovú predstavu, čo bude naša služba ponúkať,“ približuje.

„Čas ponúknuť realitného Arbitra je práve teraz, keď majú kupujúci na trhu prevahu. Arbiter tak okrem získania vysnívanej nehnuteľnosti dokáže napríklad vyrokovať i zaujímavú zľavu z ceny, ktorú by kupujúci sám získať nevedel,“ dodáva.