Obhliadka nehnuteľnosti je jedinečná príležitosť, nepremárnite ju

obhliadkaPrehodnotili a utriedili ste si už kritériá výberu vašej vysnívanej nehnuteľnosti. Prehrýzli ste sa množstvom inzerátov. Urobili ste niekoľko telefonátov a pred vami stojí ďalšia zastávka na ceste k bytu alebo domu snov. Obhliadka. Čo si na nej všímať, na čo sa pýtať a ako k nej pristupovať, to sa pokúsim objasniť v dnešnej časti mojej realitnej poradne.

Prvou radou je: vaše obhliadky by nemali byť len realitnou turistikou. Keď si už nájdete čas, dohodnete si obhliadku a prídete na miesto, mali by ste z nej vyťažiť čo najviac.

Veľká časť kupujúcich robí chybu a len letmo, často od dverí, si prezrie nehnuteľnosť a pasívne počúva výklad makléra či majiteľa. Takáto obhliadka je doslova premárnený čas. Ak predpokladáme, že ste si obhliadku nehnuteľnosti vybrali na základe vašich kritérií, je na mieste, aby ste ju dôkladne prezreli nezávisle od vášho „prvého dojmu“.

Bohužiaľ je stále veľa nehnuteľností a ich majiteľov, ktorí si neuvedomujú význam prvého dojmu , a tak nehnuteľnosti, ktoré vás nadchnú už pri vstupe do dverí býva pomenej. Dajte vašej nehnuteľnosti počas obhliadky šancu a potlačte aspoň na okamih svoje emócie.

Nenechajte sa tlačiť do rýchlej obhliadky. Ak aj necháte makléra alebo majiteľa viesť obhliadku, pristavte sa v každej miestnosti a dôkladne si pozrite každý, nielen okomentovaný, detail. Toto platí osobitne v prípade, že obhliadku realizuje sám majiteľ alebo maklér, ktorý nehnuteľnosť nepozná.

V prvom rade posudzujte priestor – veľkosť miestností, ich rozdelenie. Posúďte svetlosť jednotlivých miestností. V prípade obhliadok vo večerných hodinách alebo počas horšieho počasia si overte orientáciu miestností podľa svetových  strán. Ak si všimnete nedostatky v dispozičnom riešení, zvážte, nakoľko sú tieto riešiteľné úpravou.

Ako druhé v poradí si všimnite stav nehnuteľnosti. Vyžaduje to, aby ste pristúpili ku stenám, dverám a podlahám a pozreli sa zblízka. Buďte zvedavý, ale slušný. Opýtajte sa, či môžete nazrieť pod koberec, do vstavaných skríň a podobne. Majiteľ, ktorý nemá čo skrývať, sa len poteší vášmu záujmu.

Pozrite si podlahy, ktoré často odrážajú opotrebenie nehnuteľnosti, pozrite si steny a hľadajte akékoľvek známky poruchy. Vyskúšajte otváranie dverí a okien, vyťahovanie žalúzií na oknách, pustite vodu v kúpeľni a umývadlách, pozrite si splachovanie WC. Ak narazíte na nedostatok, majiteľ alebo maklér by mal sám vysvetliť, o aký problém ide.

Nakoniec sa zastavte na chvíľu v miestnostiach a požiadajte majiteľa alebo makléra, aby na chvíľu utíchli. Chcete spoznať zvuky a ruchy, s ktorými by ste v budúcnosti bývali. Potrebujete si overiť aj svoje pocity v jednotlivých miestnostiach.

Po absolvovaní kompletnej vizuálnej obhliadky je vhodné zrekapitulovať si fakty a doplniť informácie otázkami na majiteľa či makléra. Cieľom je dozvedieť sa o nehnuteľnosti všetko, čo nebolo zjavné, keď ste ňou prechádzali alebo z výkladu, prípadne doplniť si či overiť fakty, ktoré ste sa dozvedeli.

V prípade bytu ide o parametre: výmera, orientácia, pivnica, komora, garáž, možnosť parkovania, informácia o najbližších susedoch, informácia o výške a štruktúre prevádzkových nákladov.

V prípade domu prediskutujte okrem iného aj presné hranice pozemku alebo umiestnenie a druh pripojení na inžinierske siete.