Predávate nehnuteľnosť? Viete ju správne nafotiť?

shutterstock_209238916Ak nevyužívate služby profesionálneho fotografa, prípadne, ak nespolupracujete s realitným maklérom, osvojte si niekoľko rád ako čo najlepšie odfotiť vašu nehnuteľnosť.

Zásadne foťte v čo najlepšom dennom svetle. Ak slnko svieti v jednotlivých miestnostiach v rôznych časoch, rozdeľte si vaše fotenie do dlhšieho časového obdobia. Pri fotení miestností s oknom a so zapnutým automatickým zaostrovaním a clonou sa vyvarujte najčastejšej chyby, keď uprostred fotografie máte presvietené okno a miestnosť je ponorená do tmy. Zvyčajne pomôže zaostriť polostlačenou spúšťou mimo centra záberu (ak je to okno) a potom záber dokončiť v želanej kompozícii.

Pokúste sa do vašich fotografií vložiť kompozíciu a perspektívu. Pri fotení menších izieb a miestností (hlavne v bytoch) si mnohí pomáhajú použitím objektívu s krátkym ohniskom („rybie oko“) alebo fotením z nadhľadu (z horných rohov miestností). Túto techniku neodporúčam. „Rybie oko“ skresľuje a pôsobí už na pohľad neautenticky, fotenie z nadhľadu zas opticky zmenšuje izby. Ak to je možné, snažte sa fotiť zábery na šírku („landscape“), pričom záber robte z podrepu (a nie zo štandardnej výšky očí). Postavte sa do dverí, resp. za zárubňu dverí, prípadne do rohu miestnosti, aby ste dosiahli čo najširší záber.

 

Upratanie a „staging“ mali predchádzať foteniu, ale aj tak skontrolujte, či sa v zábere nachádza čo najmenej predmetov. Potrebujete čisté línie a poloprázdne kompozície. Nezabudnite, že váš inzerát, a teda aj fotky, uvidia potenciálni kupujúci často v malom rozmere cca 5 x 3 cm.Ak umiestňujete fotografie na internet, zmenšite ich na maximálnych 800 x 600 pixlov. Nechcete predsa, aby si váš potenciálny záujemca varil kávu čakajúc, kým sa stiahne 100 MB fotografií vašej nehnuteľnosti.

 

Musím si však trochu prihriať polievočku. Správne fotenie nehnuteľnosti patrí k know-how úspešného makléra, ktorý ju dokáže vykresliť v čo najlepšom svetle.