Aktuality.sk: „Stav slovenských panelákov? Katastrofický scenár nám nehrozí, tvrdí realitný odborník Martin Čapo“

PanelákyPozná ho takmer každý, minimálne tí, ktorí sa zaujímajú o reality a televízne programy o nich. Je viceprezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Sám realizuje ročne stovky predajov: Martin Čapo. Čo si myslí o súčasnom trhu, padnú nám na hlavy petržalské paneláky, alebo kde on sám býva a čo bolo pre neho pri kúpe vlastného bytu rozhodujúce? Aj to prezradil v rozhovore pre Aktuality.sk.

  • Reality a trh s nimi poznačila kríza tak, ako máločo iné. Po dlhotrvajúcej stagnácii sa pomaly rok čo rok opakuje to isté – realitní odborníci, snažiaci sa o vzpruhu pre trh, hovoria o tom, že „už je to lepšie, už sa to začína hýbať“. Je už naozaj lepšie?

Treba povedať, že trh je dávno za nejakou krízou, štyri roky máme už stabilnú úroveň cien. Po poklese v roku 2009 sa úroveň stabilizovala. Potvrdzujú to napríklad aj štatistiky, ktoré robí NARKS a ktoré zverejňuje NBS. Sú tam možno nejaké medziročné poklesy alebo nárasty, ale tie sú okolo jedného percenta, čiže nič zásadné.

  • Hovoríte o stabilnosti cien, čiže stagnácii – znamená to ale, že je trh zdravý a rastie?

Je to stabilný trh. Stagnuje, ak očakávate nejaký rast cien, ale inak je to stabilný trh. Z môjho pohľadu je to optimistický pohľad. Z pohľadu kupujúcich pri znižujúcich sa úrokoch je to pozitívne. Za tú istú cenu si môžu kúpiť viac. Celý trh, napriek tomu, že ceny sú štyri roky stabilné, tak smeruje ku kvalite – stavieb, služieb a v povedzme k lepšiemu bývaniu.

  • Ostaňme ešte v pesimizme. Aký typ nehnuteľnosti je momentálne najťažšie predať? Sú to veľkorozmerné luxusné byty, alebo naopak radové zástavby v satelitoch? Alebo niečo iné?

Naďalej ostáva zložitejším luxusný segment, u nás nie je taká veľká cieľová skupina ľudí, ktorí kupujú nehnuteľnosti s cenami nad 500 tisíc. V ostatných kategóriách ťažko povedať – vždy sú obdobia, lokality alebo segmenty, ktoré majú dočasne možno výhodnejšiu cenu.

Celý rozhovor vyšiel na stránke aktuality.sk.