TERAZ je správny čas na kúpu rodinného domu

shutterstock_155549054Jednou z najčastejšie sa opakujúcich otázok kupujúcich, ktorú ja a moji makléri dostávame je otázka či je teraz ten správny čas na kúpu. Vo väčšine prípadov dávam štandardnú odpoveď, že správny čas je vtedy, kedy je kupujúci pripravený, tzn. jeho potreba bývania je reálna, jeho osobná situácia stabilná a financie pripravené. Dôvod prečo túto odpoveď dávam je ten, že na dnešnom trhu relatívne stagnujúcich cien je dramatický výkyv, ako sme ho zažili pred a po roku 2008, úplne nepravdepodobný, a teda kupujúci nemá čo odsúvaním svojej kúpy zásadne získať alebo stratiť.

Je však potrebné povedať, že aj na takom stabilnom trhu, ako je dnes ten náš sú momenty, kedy môže kupujúci celkom pozitívne využiť svoju dočasne výhodnejšiu pozíciu. Takto to bolo v prípade bytov v novostavbách v druhej polovici roka 2012, kedy kupujúci mohli pri zľavách rádovo až 15 – 20% kúpiť byt v dokončenej novostavbe v Bratislave. Ich situácia bola podporená markatným spomalením trhu na 6 mesiacov v dôsledku pádu vlády na jednej strane (pokles dopytu) a existenciou pomerne veľkých zásob hotových bytov, ktorých výstavba začala tesne pred krízou v roku 2008. Aj keď samozrejme nešlo o tie najlepšie byty v projektoch pomer cena/výkon bol u nich naozaj veľmi priaznivý.

Dnes je opäť takýto moment a to v segmente rodinných domov v okolí Bratislavy. V posledných 12 mesiacoch sa opäť pomerne oslabil dopyt aj keď tentokrát v dôsledku veľmi pozitívneho vývoja úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Tieto nízke úrokové sadzby spôsobili, že v segmente bytov sa v novostavbách dopredala veľká časť zásob a kupujúcim so záujmom o tieto byty už ostávajú buď menej hodnotné byty v hotových projektoch alebo byty v projektoch, ktoré sú vo výstavbe a musia byť kupované takpovediac z papiera.

rodinných domov je však situácia zásadne odlišná. V tomto segmente narástla ponuka do tej miery, že kupujúci dnes, dočasne majú takú výhodnú vyjednávaciu pozíciu ako tomu bolo pred rokom u bytov v novostavbách. V dôsledku dlhej zimy, kedy sa predaj rodinných domov zastavil ako aj v dôsledku veľkého počtu zrealizovaných väčších, stredne veľkých ale aj individuálnych výstavieb rodinných domov, je dnes v ponuke taký počet rodinných domov, že si kupujúci môže doslova vyberať. Nielen lokalitu, ale aj architektúru a štandard. Príjemným bonusom je samozrejme cena, ktorá je dnes skutočne bezprecedentná.

Zatiaľ čo sťahovanie do väčšieho 4 či 5 izbového bytu dnes znamená zaplatiť prémiovú cenu, sťahovanie do novostavby rodinného domu na veľkom pozemku a v slušnom štandarde môže byť až o 20 – 30% lacnejšie.

Rozhodnutie kúpiť je samozrejme nutné dobre zvážiť a stále platí, že dobrá kúpa je vtedy, kedy je kupujúci pripravený. Kúpiť relatívne výhodnejši,e či už v dôsledku poznania aktuálnej situácie na trhu alebo v dôsledku odborného zhodnotenia alternatívnych ponúk, je dôvod prečo sa oplatí mať po svojom boku overeného realitného experta.